84. Kuchtička Mišelína spáchala: Česnekový a řepný hummus podávaný s žitnými trojhránky

Sešlo se nám ve spíži několik balíčků cizrny a tak, když jsem vymýšlela, co uvařit k večeři, padla volba na cizrnový hummus. Dá se sice běžně koupit už hotový v obchodech, avšak domácímu se nic nevyrovná! Navíc je na ukuchtění tak snadný! 😊

Hummus má senzačně legrační název, nemyslíte? Stačí, aby se vás někdo zeptal, co jste měli k obědu a záhy po vyřčení odpovědi „hummus“ uvidíte v očích tázajícího malé zmatení. Byl to hummus nebo humus? Neznalí arabské a izraelské kuchyně vás politují, naopak ti znalí vám budou závidět. Kdo totiž jednou ochutná hummus, ten se do něj zamiluje. 😍😍😍 A jakže Arabové a Izraelci přišli na ten název? No je to jednoduché, slovo hummus je odvozeno ze slova himmas a právě himmas znamená cizrna. V hebrejštině se hummus nepoužívá, nýbrž je to chumus.

Cizrna není jen jedna, dosud je známo na 43 druhů, přičemž pro lidskou obživu se pěstuje a prodává cizrna beraní zvaná také jako římský hrách. Tahle krásná jednoletá rostlina vytváří lusky se známými cizrnovými kuličkami lehce žlutobéžové barvy. Je bohatá na spoustu zdravých látek a vitamínů a samozřejmě našlapaná rostlinnými bílkovinami – právě pro ty je oblíbenou luštěninou mezi vegetariány a vegany. Navíc má o něco lahodnější chuť (alespoň dle mě) než běžný hrách a proto šmakuje širokému spektru lidí, kteří vegany ani zdravojídlomaniaky rozhodně nejsou.

Co se týče hummusu, jeho složení je naprosto jednoduché. Pro vytvoření základního pokrmu vám stačí uvařená cizrna, česnek, sůl, citronová šťáva a tahini pasta. Tahini pastu seženete v hypermarketech a zdravých výživách, avšak vyrobíte si ji i sami doma. Sklenička o hmotnosti pasty 350 g stojí většinou kolem 150 Kč a více, mnohem levněji vás však vyjde homemade tahini pasta z rozmixovaných sezamových semínek. Chtěla jsem být původně lenoch a tahini pastu si koupit ve zdejším Tesco, avšak měli jen a pouze verzi v BIO kvalitě za nemalý peníz, takže jsem nakonec koupila velký pytlík sezamových semínek za necelých 30 Kč a vyrobila si za 5 minut tahini pastu vlastní. Je to snadné. Stačí sezamová semínka krátce opražit na suché rozpálené pánvi, následně je rozmixovat na pastu a pak k nim přimíchat trochu oleje a soli – hotovo! 😊 Jen si dejte pozor na to pražení, semínka totiž postupně zlátnou a čím tmavší budou, tím bude i tmavší tahini pasta. Po chuťové stránce to nevadí, ale kdybyste chtěli dosáhnou světlé barvy hummusu, pak by vám to tmavší tahini pasta ztížila.

Když si vyrobíte základní hummus, můžete ho následně ochutit dle fantazie – já jsem tentokrát udělala dvě varianty, a to hummus s česnekem a také krásně růžový hummus s červenou řepou a bílým pepřem. Hummus lze papkat teplý i studený, stále se nemůžu rozhodnout, jak mi chutná víc. Teplá verze hummusu je však extra báječná právě v zimních měsících.

A co k hummusu? Určitě ho servírujte s pokrájenou zeleninou a také s plackami. Někdo si k němu rád dává pita chléb, já jsem tentokrát experimentovala a udělala jsem k hummusu snadné a zdravé žitné placky z pánve. Každá placka je hotová za cca 2 minuty a když ji pak nakrájíte na trojhránky, můžete jí hummus nabírat místo lžičky a rovnou jíst.

Tak a teď konec vykecávání a jde se do vaření a hummusování! 😍 A pokud máte cizrnu rádi, na blogu najdete také recept na skvělou cizrnici na paprice – KLIK.

Ňamky, co tam nutně musí být (rozpis na 5 velkých porcí):

  • 800 g suché cizrny
  • 200 g uvařené červené řepy (uvařenou lze už koupit)
  • 2 lžíce sušeného česneku
  • 1 lžička bílého pepře
  • 2 lžičky uzené červené papriky
  • 2 lžičky mletého římského kmínu
  • 6 lžiček citronové šťávy
  • 4 lžíce oleje
  • 8 vrchovatých lžic sezamových semínek (cca 7 lžic tahini pasty)
  • sůl dle chuti
  • 200 g žitné celozrnné hladké mouky
  • 50 g pšeničné hladké celozrnné mouky
  • cca 150 ml vody
  • voda na zalití cizrny
  • zelenina k podávání – mrkev, řapíkatý celer, vařená červená řepa, červená paprika atd.
  • naklíčené mungo fazolky a jetel na ozdobu
  • sezamová semínka na ozdobu

Bez těchhle pomocníčků se neobejdete:

  • velký hrnec
  • tyčový mixér
  • mixér na semínka (postačí elektrický mlýnek na kávu)
  • pánev
  • mísa na těsto
  • mísy na rozdělení 2 variant hummusu
  • hrníček
  • prkénko, nůž
  • lžíce, lžička
  • kuchyňská váha
  • váleček na těsto
  • vařečka, servírovací lžíce
Vše potřebné 😊
Cizrnu přes noc namočte do vody. Poté cizrnu několikrát propláchněte, zalijte vodou a dejte vařit do změknutí. Uvařená bude cca do 1 hodiny.
Těch zelených kuliček na foto se nelekejte, měla jsem ve skleničce s cizrnou přimíchaných i pár zelených hrachů. 😁
Uvařenou cizrnu slijte, část cizrnového vývaru uchovejte v hrníčku.
Cizrnu rozmixujte pomocí tyčového mixéru na jemnou kaši. Dořeďte odloženým vývarem z cizrny do požadované hustoty hummusu.
Vyrobte tahini pastu – na suché pánvi opražte sezamová semínka dozlatova, poté je vložte do mixéru, rozmixujte na jemnou lepivou pastu, přendejte do mističky a nařeďte 2 lžícemi oleje. Pastu můžete osolit.
Sezam před pražením…

 

Sezam po pražení – krásně zlatý.

 

Opražená semínka rozmixujte najemno.

 

Do sezamové pasty přidejte i trochu soli a oleje.
Hotovou tahini pastu vmíchejte do rozmixované cizrny. Výsledný hummus rozdělte napůl a každou polovinu umístěte do vlastní mísy.
Šup s tahini pastou do rozmixované cizrny! 😍
Jednu část hummusu ochuťte solí, česnekem, mletým kmínem a citronovou šťávou. Do druhé mísy dejte nastrouhanou uvařenou červenou řepu, sůl, citronovou šťávu a bílý pepř. Verzi s červenou řepou můžete ještě jednou dohladka rozmixovat tyčovým mixérem.
Jednu část hummusu udělejte s uvařenou červenou řepou.

 

Druhou část hummusu udělejte česnekovou.

 

Hotový řepný hummus.

 

 Hotový česnekový hummus. Kdo má rád tekutější konzistenci, nechť do hummusu přidá více vývaru z cizrny.
Pusťte se do snadných žitných placek – v míse smíchejte mouky s 2 lžícemi oleje, solí a trochou vody. Vodu přilévejte pomalu, těsto nesmí být řídké. Těsto propracujte rukama, vytvoří kompaktní kouli. Kouli rozdělte na stejně velké části (5 ks), každou část vyválejte na tenkou placku o velikosti pánve a položte na rozpálenou pánev s nepřilnavým povrchem (na pánev jsem jen kápla trošičku oleje a rozetřela papírovou utěrkou). Opékejte 1 minutu a poté placku otočte a zase minutu opékejte. Až se na placce objeví puchýřky, je hotová.
 
Připravené těsto na žitné placky. Na jednu placku dejte 50 g mouky, pro vytvoření 5 placek budete potřebovat těsto z 250 g mouky.

 

Těsto vyválejte natenko na velikost pánve.

 

 
Opékejte na rozpálené pánvi.

 

 
Až se objeví na placce puchýřky, tak je placka hotová. Tuhle jsem udělala lehce rakovinotvornou. 🙈😂
Hummus rozdělte na talíře nebo do misek. Podávejte s nakrájenou zeleninou, ozdobte sezamovým semínkem a mungo/jetelovými klíčky a nezapomeňte přiložit i žitné placky. Žitné placky můžete podávat celé nebo je nakrájejte na trojhránky. 
 
Se zeleninkou je hummus vynikající.

 

Žitné placky můžete pokrájet na trojhránky.

 

 
Řepa hummus krásně obarví narůžovo, tahle verze hummusu má lehce nasládlou chuť.

 

Pro ozdobení si nechte stranou pár uvařených kuliček cizrny.
A náš druhý styl servírování hummusu k večeři. 😊

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru