V Polsku jsme se pirohy s E. cpali a já si na tohle výborné jídlo uchovala ty nejlepší vzpomínky. Není proto divu, že jsem se do pirohů pustila a… málem u nich nakonec vypustila duši. 😅 Jo jo, z talíře mizí rychle, ale než je člověk připraví, tak to nějakou dobu trvá. Jestli vás neodrazuje delší čas přípravy a venku zrovna není počasí na výletování, zadělejte těsto na pirohy! Při hnětení těsta se krásně zrelaxujete a při vytváření pirožků uplatníte trochu té kreativity. Nebo aspoň já to tak mám – vždycky, když mám něco do těsta balit a různě si s těstem hrát, rázem se octnu v dětství a připadám si jako při mých oblíbených hrách s modelovací hmotou. 😍
Receptů na to nejlepší pirohové těsto je plný internet. Slovenské pirohy musí být vždy z bramborového těsta, ty polské nikoliv. Jelikož jsem chtěla pirohy v polském stylu, na brambory jsem se vykvajzla a pohrála si s druhy a typy použité mouky. Velkou část těsta tvoří klasická pšeničná hrubá mouka doplněná pšeničnou hladkou moukou a tyhle dvě bílé klasiky jsem kombinovala s plnohodnotnou celozrnnou pšeničnou mouku. Pirohy jsou díky celozrnce potom tmavší než klasické pirohy udělané jen z bílé mouky a samozřejmě o ždibec výživnější.
Co se týče náplní, vsadila jsem na klasiku v podobě masové náplně. V Polsku mne zaujalo, že v pirozích není klasické mleté maso – tedy takové to rozdělené do nudliček, jak ho u nás známe z obchodu. Při pročítání polských stránek jsem odhalila jejich skvělý fígl na masovou náplň. Poláci klasické mleté maso nejdříve na cibulce podusí, okoření a pak vezmou tyčový mixér a krásně vše rozmixují na takovou masovou pastu. 💪 Jako druhou náplň jsem udělala vegetariánskou špenátovosýrovou. I ta je jednoduchá, stačí rozvonět najemno nakrájenou cibuli, přidat a povařit špenátový protlak, opepřit, očesnekovat, osolit a řáchnout do něj vajíčko, které se srazí a podpoří houstnutí špenátové plňky. Sýr jsem nakonec nakrájela na kousky a do každého pirohu tyhle kousky vložila.
A teď přichází na řadu nejzábavnější část – vykrajování těsta a plnění pirohů. K vytvoření pirohu vůbec nepotřebujete speciální tvořítko. Sice se prodává a seženete ho například v Pepco za směšných 30 Kč, přesto není nutné ho kupovat, na pomoc si vezměte hrníček a vidličku. Těsto vyválejte na cca 3 mm (ani silné, ani totálně tenké), čapněte do ruky hrnek, položte hrnek na těsto, zatlačte hrnek do těsta, zakruťte s ním a tradá na světě je kolečko z těsta. Na tohle těstové kolečko položte lžíci náplně, kolečko přehněte napůl a okraje pořádně přimáčkněte vidličkou, která vytvoří hezký ozdobný efekt. Velikost pirohů ovlivní průměr hrnku, já dělala celkem veliké pirohy, do kterých se vešla opravdu ta vrchovatá lžíce náplně.
No a až budete mít pirohy hotové, dejte vařit vodu do velkého hrnce, kápněte do ní trochu oleje a jemně ji osolte. Do vroucí vody hoďte přiměřené množství pirohů, zamíchejte je ode dna a počkejte. Neuvařené pirohy budou u dna, jakmile vyplavou k hladině, tak je pomocí cedníku (nebo takové té velké lžíce s otvory pro vytečení vody) vylovte, oklepejte a uložte do nádoby, kde je budete uchovávat. Nezapomeňte je pomazat trochou rozpuštěného másla, jinak se vám po čase uvařené pirohy slepí. Já je rovnala do velkého pekáče „husáku“, který má víko, takže jsem pirohy potom zaklapla a zbytečně neosychaly. Pokud si chcete nadělat pirohy do zásoby, tak je do mrazáku dejte neuvařené. Příště stačí jen pirohy vytáhnout z mrazničky a hodit do vroucí vody.
Jelikož jsou pirohy i přes náplň celkem suchým, hodně moučným jídlem, doporučuji je podávat s dipem ze zakysané smetany a bílého selského jogurtu. Kdo má rád česnek, může dip dochutit rozmačkaným česnekem, pepřem, citronovou šťávou a solí. Dip lze úhledně servírovat v malých mističkách nebo ho zkrátka nalít na pirohy.
Tak co? Máte chuť na pirohy? No tak to jsem ráda, že jsem vás na ně navnadila! Já se oblizuju ještě teď, jak byly výborné! Šup šup, pojďte si je taky uvařit! 😍
Ňamky, co tam nutně musí být (rozpis na 48 velkých pirohů):
- 0,3 kg mletého hovězího a vepřového masa
- 600 g hrubé pšeničné mouky
- 200 g hladké pšeničné mouky
- 200 g plnohodnotné celozrnné pšeničné hladké mouky
- 4 vejce
- 3 lžíce oleje
- cca 380 ml vlažné vody
- 125 g balkánského sýra
- 450 g mraženého špenátu – protlaku
- 1 cibule
- 1 lžička mletého černého pepře
- 1 lžička mleté uzené červené papriky
- 2 lžičky sušeného česneku
- 200 g selský bílý jogurt (zrání v kelímku)
- 1 kelímek zakysané smetany 15 %
- 1 lžička citronové šťávy
- 2 stroužky česneku
- bílá sůl
- voda s 2 lžícemi oleje pro vaření pirohů
- troška rozehřátého másla na potření pirohů (cca 10 g)
- + troška mouky na podsypávání těsta
Bez těchhle pomocníčků se neobejdete:
- velký hrnec na vaření pirohů
- cedník/děrovaná lžíce
- velká zadělávací mísa
- 2 střední hrnce pro přípravu náplní
- vál na těsto
- váleček na těsto
- tyčový mixér
- lžíce, lžička
- kuchyňská váha
- nůž, vařečka, prkénko
- hrnek
- mašlovačka
- vidlička
- lis na česnek
- plech/tác na odkládání hotových pirohů
- pekáč s víkem na hotové pirohy
Do velké mísy dejte všechny druhy mouky, 3 lžíce oleje, 3 vejce, špetku soli a pomalu přilévejte vodu. Rukama vypracujte pevné hutné těsto, až vytvoří kouli, která se odlepí od stěn misky, bude hotové. Těsto přikryjte a nechte stranou odpočívat.
Nakrájejte cibuli najemno. Půlku cibule osmažte v jednom středním hrnci a půlku cibule v druhém. Do jednoho hrnce dejte k osmažené cibuli mleté maso a do druhého hrnce povolený špenátový protlak.
Až bude maso hotové, přidejte trochu mletého černého pepře, sůl a lžičku uzené červené papriky. Tyčovým mixérem hotovou masovou směs rozmixujte na jemnou masovou pastu.
K již provařenému (cca 5 min) špenátovému protlaku přidejte vejce a dobře zamíchejte. Ochuťte mletým sušeným česnekem, černým pepřem a solí. Až se vajíčko srazí a špenát zhoustne, odstavte ho z plotny. Balkánský sýr pokrájejte na cca 1,5cm kousky.
Z těsta odkrojte větší část a vyválejte ji na tloušťku cca 3 mm. Z vyváleného těsta vykrajujte pomocí hrnku kolečka. Do každého kolečka dejte lžíci masové náplně nebo lžíci špenátové náplně s kouskem balkánského sýra. Kolečko přehněte a pomocí vidličky spojte konce k sobě. Hotové pirohy si zatím odkládejte třeba na plech nebo velký tác.
Až budete mít všechny pirohy hotové, dejte vařit vodu do velkého hrnce. Vodu jemně osolte a přidejte do ní trochu oleje. Do vroucí vody vhazujte pirohy v přiměřeném množství (aby měly stále dost prostoru). Zpočátku budou pirohy u dna, až vyplavou nahoru, jsou hotové. Vylovte je pomocí cedníku nebo děrované lžíce a přendejte do připraveného pekáče. Do vody vhoďte další várku syrových pirohů. Hotové pirohy pomašlujte rozehřátým máslem a přiklopte víkem, aby neoschly a nevychladly.
Připravte dip – do misky dejte jogurt, zakysanou smetanu, rozmačkaný čerstvý česnek, černý pepř, sůl a trošku citronové šťávy, dobře promíchejte a nechte chladit v lednici.
Uvařené pirohy podávejte s připraveným dipem, můžete ozdobit zeleninou. Jsou nejlepší hned po uvaření, ale chutnají výborně i druhý den po uvaření. Část neuvařených pirohů můžete v krabičce zmrazit v mrazáku a uvařit si čerstvé zase jindy, až dostanete chuť.