76. Kuchtička Mišelína spáchala: Sýrový dýňák z mramorové dýně

Sezóna dýní je definitivně tu a já jsem zase ve svém živlu, dýni už jsem letos stačila mít na talíři v mnoha podobách – s bulgurem, s mletým masem a těstovinami, v bábovce, v polévce a… a taky jsem z ní upekla koláč na plech… který je vlastně obdélníkový, takže to nebyl koláč, ale obdélňáč. Pracovně jsem tomuhle dýňovému slanému obdélňáči začala říkat dýňák a doufám, že dýňák už brzo při pečení provoní i vaši kuchyni. 😊

Při tvoření a pečení dýňáku mi tentokrát nedělala společnost jen má morčecí kámoška Brusinka, ale také housenka Anežka. Asi si teď říkáte, že mi už definitivně muselo hrábnou v šešuli. 😂 Večer jsem připravovala večeři v podobě kuskusu s ajvarem a sýrem a krájela k němu i zeleninovou oblohu. Když jsem nůž zakrojila od bílé papriky, vykutálela se z paprikového lusku roztomilá housenka! Bylo to milé překvapení a měla jsem velkou radost z toho, že jsem housence nožem neublížila a díkybohu jí ostřím minula. Venku již bylo chladno a vyhodit housenku živící se paprikou ven na běžnou trávu by byl asi ortel smrti. No tak jsem se rozhodla jí dát šanci a vyrobila jí ubytko ve větší sklenici od okurek, kam jsem jí dala i papriku. Housence jsem začala říkat Anežka a těšila se z nového zvířecího mazlíčka. Kupodivu ani můj přítel E. se novému zvířátku v domácnosti nebránil a tak s námi Anežka začala bydlet.

Roztomilá housenka Anežka. 😍
Provizorní ubytování Anežky. 😂

Část nedojedené Anežčiny papriky, ze které se vykutálela a která byla ve svém vnitřku dosti nakousaná, jsem uložila v misce zpět do lednice, že ji budu postupně Anežce dávkovat do sklenice. Jaké bylo mé překvapení, když jsem ráno nakousanou papriku v lednici nenašla. No samozřejmě, E. ji dojedl v domnění, že jde prostě jen o nakrojenou papriku. Musela jsem se fakt smát a radši jsem mu to neříkala, aby neměl šok, že jedl housenkou polosežranou papriku. Nakonec na to ale přišel sám a naštěstí z toho nezkolaboval – je to chlap! 💪💪💪😂

Anežka tedy dozorovala nad vznikem tohoto báječného podzimního koláče, pro nějž jsem nepoužila žádné běžné hokaido, ale speciální druh mramorové dýně. Mramorová dýně mě v obchodě okouzlila svou zelenkavěmodrou barvou. Seženete ji nyní ve většině Tesco prodejen a v akci vyjde asi na 20 kaček za kilo.

Mramorová dýně mě svou barvou velmi zaujala. Krásná to zelenina! A velice chutná po uvaření 😋
 

Tahle dýně je tvrdší než oranžová hokaido, ale i tak jsem ji uvařila se slupkou. Po rozkrojení je mramorová dýně úžasně sytě oranžová. Vařením lehce ztmavne a získá takovou moučnou konzistenci á la brambory. Šíleně moc mi chutnala jen tak uvařená a neochucená, dost jsem jí z hrnce ujedla. 😄 Slupky jí nemusíte zbavovat, ale počítejte, že barva slupky způsobí zabarvení pyré z dýně dozelena a nebude tedy tak oranžové jako pyré z hokaido dýně. Na jedno ale nezapomeňte – po uvaření musíte z mramorované slupky sloupnout takovou průhlednou blanku. Ta je totiž neužvýkatelná a v jídle by pak způsobila neplechu. Sloupnutí je ale snadné a rychlé – ničeho se nebojte, pomozte si nožíkem.

Ňamky, co tam nutně musí být (rozpis na 1 klasický hluboký plech):

  • 1 středně velká mramorová dýně (kolem 2 kg)
  • 200 g hladké pšeničné mouky
  • 200 g celozrnné pšeničné mouky
  • 1 balení šunky/kvalitního šunkového salámu
  • 250 g eidamu
  • 2 lžíce oleje
  • 1 lžíce lahůdkového droždí se sladem
  • 1 cibule
  • 5 vajec
  • 1 lžička černého pepře
  • 2 lžičky sušeného česneku nebo 2 stroužky čerstvého
  • 1 lžíce sušené majoránky
  • 1 kypřicí prášek do pečiva
  • bílá sůl dle chuti
  • slunečnicová/dýňová semínka z dýně olejnaté
  • voda

Bez těchhle pomocníčků se neobejdete:

  • velká mísa
  • hrnec
  • plech (cca 20 × 30 cm)
  • pečicí papír
  • tyčový mixér
  • nůž, lžíce, prkénko
+ olej a prdopeč 😊

Rozkrojte dýni, vydlabejte semínka, nakrájejte dýni na kusy a tyto kusy vložte do hrnce. Zalejte dýni vodou a dejte vařit. Vařte do změknutí cca 20 min.

Po rozkrojení je mramorová dýně úžasně sytě žlutooranžová 😍
Zbavit semínek, nakrájet a šup s dýní do hrnce. 😇

Vodu v hrnci s dýní slijte. Uvařenou mramorovou dýni zbavte tenké blanky, která pokrývá mramorovou slupku. Poté kusy dýně rozmixujte na hladké pyré.

Po uvaření slupka dýně ztmavne a je nutné z ní sloupnout vrchní blanku. Jde to rychle a snadno.
Takhle vypadá ona blanka, kterou musíte ze slupky dýně sundat.
Po sundání horní blanky bude dýně krásně matná.
Pak dýni rozmixujte i s mramorovou slupkou na pyré.

Rozpalte troubu a plech vystelte pečicím papírem.

Do velké mísy dejte dýňové pyré, mouku, nastrouhaný sýr, vejce, 2 lžíce oleje, nakrájenou šunku, najemno pokrájenou cibuli, lahůdkové droždí, osolte, okořeňte a vše promíchejte. Přilévejte vodu dle potřeby, abyste získali hladké a tekutější těsto. Na závěr vmíchejte kypřicí prášek.

Majoránkou nešetřete, té není nikdy dost. 😊
Spousta sýra, aby byl dýňák plný kvalitních bílkovin. 😋
Nezapomeňte přidat i šunku nebo kvalitní šunkový salám. 👌
Vše pořádně zamíchejte, ať se ingredience spojí.
Na úplný závěr vmíchejte kypřicí prášek a s přelitím těsta na plech neotálejte, protože vlastnosti prášku rychle vyprchají – proto se dává až na úplný konec těsně před pečením.

Těsto přelijte na plech vyložený pečpapírem a povrch posypte slunečnicovými/dýňovými semínky. Dejte péct na 170 °C na cca hodinu.

Honem s těstem na plech.
Posypat semínky. Hodila by se víc dýňová, ale ta jsem neměla. Dýňová semínka vydlabaná z dýně na toto nepoužívejte, museli byste je nejdříve vyloupat z tuhého dřevitého obalu.
Po hodině pečení bude dýňák krásně vonět, lehce nabude na objemu a získá nazlátlou barvu. 😋

Nakrájejte na kousky a podávejte – je výborný teplý, studený, samotný i k polévce místo pečiva.

Sytý, zdravý, snadný na upečení – dýňák je ideálním podzimním koláčem pro ty, kdo chtějí jíst dobře a nemít s přípravou až moc práce. 😊
Výborný je místo pečiva k polévce. Pojídat ho ovšem můžete i jen tak – ke sváče, k večeři… vzít si ho s sebou na vandr… je chutný ještě 3 dny od upečení. 😊

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru