Játra a růžičková kapusta? Už slyším, jak dobrá polovina lidstva křičí hrůzou. Joo, tohle jsou přesně dvě ingredience, které spoustě lidem přivodí naprostou husinu-hnusinu po celém těle. A já brutálně odvážná Mišelína jsem tyhle dvě hororové ingredience spojila a použila v jednom jediném jídle. 😂😂 Jelikož jsem milovnice jak růžičkových kapustiček, tak jatýrek, nemůžu objektivně posoudit, zda-li by tohle jídlo zvládnul schramstnout i antifanoušek těchto dvou ingrediencí. Za mě to ale bylo vynikajíííícííí a pokud nemáte s růžičkandou ani s jatýrky problém, pak si pojďte tenhle obík taky ukuchtit – nepropálíte na něm moc času ani moc peněz a přitom se dobře najíte.
Nevýhodou jater je v případě foodblogu jejich naprostá nefotogeničnost. V hrnci vám vznikne prapodivná hnědá směs a jak jsem si všimla, hnědá se moc na talíři nenosí. Proto asi spousta lidí připravuje jatýrka v trojobalu nebo je prostě udělá s rajčatovou omáčkou. Jooo, červená játrům hned dodá šmrnc! Já jsem ale touhle běžnou kuchařskou cestou jít nechtěla, a tak jsem jatýrka připravila bez rajčat, zato s notnou dávkou zlaté kurkumy. 😊
Při vaření růžičkové kapusty nezapomeňte na tip, který jsem vám již jednou tady na blogu dávala v receptu na vepřovou pečeni v kapustovomátové omáčce – do vody přidejte jedlou sodu a kapustičky v této osodované vodě vařte cca 10 min. Pokud je budete vařit déle a bez sody, tak ztratí krásnou zelenou barvu a budete mít rozměklé žluťásky.
Do tohohle jídla jsem pro ozvláštnění přidala kromě kurkumy i najemno posekaný list rýmovníku. Rýmovník je taková zdravá bylinka dnes již běžně pěstovaná v domácnostech, která roste jako zběsilá a je potřeba ji občas zastřihnout. Tak až svého rýmovníka budete zkracovat, tak lístky nevyhazujte a použijte při vaření. Mají opravdu senzačně „větrový“ tah a když je dáte do jídla s mírou, pak dostane pokrm lehounce mentolovou vůni. Ovšem nepřežeňte to! Stačí jeden dva lístky! Rýmovník má pozitivní účinky na zdraví – umí pročistit organismus, ale pozor, je mírně sedativní, to znamená, že vás může tak trochu uspat. 😴
Pokud použijete mražená jatýrka, pak vám po rozmražení pustí hodně krvavé vody. Jestliže ji slijete a budete vařit jen samotná jatýrka, budete hezky vidět jejich texturu. Jestliže ale máte raději „kašovitější“ konzistenci, pak vodu neslévejte a normálně ji přidejte při vaření do hrnce i s játry. Když vmícháte ještě žervé sýr, pak získáte jatýrka v takové jemné omáčce.
Pro okyselení játrové směsi jsem použila standardní plnotučnou hořčici. Skvěle se doplnila s kurkumou, páč kurkumu obsahuje samozřejmě i hořčice. Kdo má rád lehce indický šmak, ten ať spolu s cibulkou podusí na oleji i kousky zázvoru. I tady to ovšem nepřežeňte, ať se zázvor nestane hlavním udavačem chuti tohoto jídla. Stačí jen malinko! No a na co nezapomeňte? Na vlašské oříšky! Fakt jsou s jatýrky a kapustičkami výborné!
Ňamky, co tam nutně musí být (rozpis na 7 porcí):
- 1 kg kuřecích jatýrek
- 1 kg růžičkové kapusty
- 1 větší cibule
- kousek zázvoru (cca 3 × 3 cm)
- kokosový olej
- 1 lžíce plnotučné hořčice
- 2 balení sýru žervé
- bílá sůl
- černý pepř
- 2 vrchovaté lžíce sušené mleté kurkumy
- voda
- 1 větší list rýmovníku
- hrst nahrubo nasekaných jader vlašských ořechů
- celozrnný bulgur (100 g na porci)
- jedlá soda
Bez těchhle pomocníčků se neobejdete:
- velký hrnec
- 2× střední hrnec
- nůž, vařečka, servírovací lžíce, prkénko