48. Kuchtička Mišelína spáchala: Myrobalánové knedlíky z bramborovo-tvarohového těsta podávané s karobovým řeckým jogurtem

Sladké obědy moc nemívám, tohle je v podstatě můj první „sladký“ oběd za posledních 5 let ne-li za více. Jak už víte z dřívějších článků, sladké jsem vyškrtla ze života už dávno. Tedy myšleno sladké ve formě potravin s přidaným cukrem nebo jinými sladidly, ovoce totiž normálně jím a miluju ho. Jelikož se tradiční české ovocné knedlíky podávají s pořádnou porcí moučkového cukru, neměla jsem je už fakt hodně dlouho. Napadla mě ovšem taková alternativa v podobě ovocných knedlíků s vynikajícím řeckým jogurtem a když jsem ji ukuchtila a následně ochutnala, nešlo jinak než říct: Nebe v hubě! 😇

Pokud žijete také zdravě a z nějakého důvodu neuznáváte přidaný cukr nebo jiná sladidla, pak by se vám tento receptík mohl líbit – je totiž slazený výhradně ovocem a jemnou nasládlou chuť dodá i karobový prášek.

Začnu u zrodu nápadu, proč jsem se do myrobalánových knedlíků pustila. Myrobalány, mirabelky a špendlíky prostě zbožňuju a těším se na ně každý rok. Když jsem bydlívala u našich na vesničce, chodívala jsem venčit naši Tiffanku po takové mezipolní cestě, kterou lemovala kvanta keřů/stromů s tímto drobným ovocem. Vždycky jsem se domů vracela s plnými pytlíky a hodovala. 😃 Můj myrobaláno-špendlíko-mirabelkový ráj následně objevili milovníci domácích pálenek a jezdívali mi ho každý rok oklepat do sudů, naštěstí na mě ale vždy něco zbylo. Když jsem se stěhovala před lety do Prahy, srdce mi až krvácelo z toho, že už nikdy nezažiju takové to „vyjít si ven se psem a vrátit se se spoustou ovoce“. Co se ale nestalo… bydlím na kraji Prahy v místě, kde je spousta myrobalánů, špendlíků a mirabelek a navíc daleko od silnice, takže se je člověk nemusí bát trhat. Jakoby se nade mnou ten nahoře slitoval a šoupl mě zrovna do tohohle pražského místa, kde opět praktikuju to, co jsem praktikovala dříve – vyrazím na prochajdu a vrátím se s kvantem myrobalánů, mirabelek a špendlajsů. 😂😂😂 Lidi teda čumí jak péra z gauče, co to trhám, páč Pražáci že jo… kolikrát jsem je slyšela, jak se nad tím diví a ptají se, zda je to jedlé? No jasně, že je to jedlé! Je to přímo výborné! Je to daleko lepší než nějaké kupované bůh ví odkud dotažené švestky ze supermarketu! 😂


Takhle božsky kvetly myrobalány a mirabelky v dubnu. 😍

A další myrobalánový krasavec hodný k obdivu. Myrobalán a mirabelka kvetou jako první stromy na jaře. 😊

A tohle už je ten samý strom, ale na konci srpna. To je úžasné, že? Z tolika bílých květů následně tolik zdravé dobroty. 😊

Na každém stromu rostou plody v jiné barvě a jiné chuti. Tyhle se zdají nezralé, ale přitom už jsou luxusně sladké.

Co nosí ženy v kabelce? No já jsem unikát, já klidně 4 kila myrobalánů… 😂😂😂 Zloděj by se asi hodně divil, kdyby mi cááábelku šlohl. 😂😂😂

S tím, že lidé moc toto ovoce neznají, korespondují i aktuálně velmi košaté diskuze na FB zahradnických/ovocnářských stránkách. Jak poznat mirabelku, myrobalán a špendlík? Jeden pan zkušený ovocnář tam dohady konečně rozsekl: 

  • Myrobalán je vždy kulatý a jde hůře od pecky nebo vůbec. Plod je šťavnatý a nakyslý – obzvlášť slupka. Může být žlutý, nazelenalý, fialkový, oranžový, červený, bordový…
  • Mirabelka je žlutá, drobná a kulatá. Může mít jemně oranžové líčko – ze strany, kam na plod dopadá slunko. Jde výborně od pecky a nebývá moc šťavnatá, protože plod je spíše takový „moučnatý“.
  • Špendlík je žlutý a není kulatý, má totiž tvar do špičky. Bohužel nebývá tak častý, protože ho od 70. let min. století dost zredukovala nemoc zvaná šárka. Jde výborně od pecky.

Tady v Praze vídám nejvíce právě myrobalány. Jsou různých velikostí a z každého stromu chutnají jinak – takže když si jeden červený utrhnete z jednoho stromu a druhý červený z druhého, tak vás možná překvapí, že jeden je tvrdej a kyselej jak citron a druhý už opravdu měkounký a slaďounký. Pecku se z nich opravdu nevyplatí dolovat, protože vám na ní zůstane půlka dužniny. Je lepší ho prostě strčit rovnou do pusy a sníst. Musím se přiznat, že myrobalány mám taky nejraději právě kvůli jejich šťavnatosti. Nic proti mirabelkám, ale jsou to fakt „moučňáky“. 😂 To samé špendlíky.

Do knedlíků jsem použila velkoplodé myrobalány – tj. myrobalány o průměru tak 2,5 až 3 cm. Nevypeckovávala jsem je. Jako dítě jsem fakt nenáviděla, když mamka dělala švestkové knedlíky a nevypeckovala je, ale teď jako dospělá musím říct, že ty nevypeckované jsou chuťově lepší – že by za to mohla dřevitá pecka, která podpoří po tom, co projde varem, vůni švestek a dodá jim takovou hutnější chuť? Netuším, ale jsou fakt lepší nevypeckované a týká se to samozřejmě nejen švestek, ale právě i myrobalánů, špendlíků a mirabelek. Jen nesmíte zapomenout, že jste ovoce nevypeckovali, abyste si následně nevylomili zub. A taky pozor na uvařený červy a mirabelky plný červích bobků. 😂 Jestliže budete dělat knedlíky z drobnějších myrobalánů nebo mirabelek, pak jich do jednoho knedlíku dejte určitě více.

Těsto na knedlíky je takové speciální a potěší bezlepkáře, protože žádný lepek neobsahuje. Podstatnou část tvoří brambory. Tvaroh s vejci zase dodá v jídle nějaké ty bílkoviny pro následný delší pocit sytosti. (určo znáte, že po obyč ovocných knedlíkách sypaných cukrem je brzo hlad a je to způsobeno právě absencí bílkovin) No a pohanková mouka slouží předně k dohuštění těsta, aby nebylo lepivé. Množství pohankové mouky, které budete potřebovat, se nedá přesně určit. Jde totiž o to, jaký typ brambor použijete a jaký tvaroh použijete. Pokud použijete varný typ C, tedy brambory moučnaté, pak nebude mouky tolik potřeba. Já bohužel v obchodě neměla momentálně moc na výběr a musela jsem koupit rané brambory, což je na těsto nejhorší možná varianta. Rané brambory jsou totiž hodně vláčné a musíte pak dosypat dost mouky. Také jsem použila tvaroh ve vaničkách, který má řidší konzistenci. Jestliže použijete tvaroh balený v alobalu nebo zatavený v plastu, pak budete opět potřebovat mouky o dost méně.

Jelikož tedy nekonzumuji cukr a neměla bych si čím knedlíky posypat, vymyslela jsem zdravou alternativu v podobě řeckého jogurtu s karobem a s namačkaným banánem. Banán jogurt příjemně osladí a karob mu dodá takovou zajímavou chuť a vůni. Pokud karob neznáte, tak jde o mletý svatojánský chlebíček a často se na obalu dočtete, že jde o zdravou náhradu kakaa. Kakao nesmí moc lidé s vysokým krevním tlakem, co se vyhýbají kofeinu. Avšak pozor, zatímco kakao obsahuje nejvíce tuků, tak karob naopak tuky skoro nemá a je sacharidový. To píšu proto, že se nemusíte bát si klidně do karobu přisypat i kokos a dodat si do jídla i nějaké ty tuky. Karob koupíte ve zdravé výživě a nyní i běžně v supermarketech poblíž kakaa na vaření – mezi své novinkyho totiž zařadila i firma Dr. Oetker. Cenově výhodnější ovšem bývá karob ve větším balení zezdravé výživy.

A až půjdete trhat mirabelky, špendlíky nebo myrobalány, tak si domů do vázy naškubejte i zlatobýlovou kytici. Tahle léčivá květina a posel podzimu s nádherně zlatými květy zrovna zdobí krajinu a byla by škoda si trochu té zlatavé krásy nedonést i domů. Ve váze vydrží opravdu dlouho, budete-li obden měnit vodu a zbavíte-li stonky zbytečných lístků, které by ve vodě mohly začít uhnívat.

Kytice ze zlatobýlu, krása, co? 😍 Je daleko hezčí než kdejakej předraženej pugét z pražských květinářství…

Furt jsem se pak na ni musela chodit dívat do kuchyně a radost mi dělal i novej ubrus, co jsem koupila. Joo kouzlo domova je o maličkostech, co nám dělají žití příjemnějším a krásnějším… 😊

Ňamky, co tam nutně musí být (rozpis na 7 porcí):

  • 1,2 kg brambor
  • 500 g nízkotučného tvarohu
  • 36 velkých myrobalánů (popřípadě špendlíky/mirabelky)
  • 2 vejce
  • min. 500 g pohankové mouky
  • 1,4 kg řeckého jogurtu
  • 2 zralé banány
  • 30 g tmavého karobového prášku
  • skořice
  • bílá sůl
  • voda

Bez těchhle pomocníčků se neobejdete:

  • velký hrnec
  • mísa
  • vál/velké prkno na odkládání knedlíků
  • miska
  • struhadlo
  • lžíce
  • velká lžíce na vylovení knedlíků
Opět maličko ingrediencí a jak dobré jídlo z nich vzejde! 💗 Myrobalány jsou navíc zcela zadara, protože teď dozrávají snad všude po republice a každý si jich může natrhat klidně taky plnou kabelku jako já. 😂
Den předem uvařte všechny brambory ve slupce doměkka. Slijte vodu a nechte pootevřenou poklici, ať se dovnitř nevysráží zbytečně voda.
Druhý den uvařené brambory oloupejte a do mísy najemno nastrouhejte.

Rané brambory jsou na knedlíky teda neštěstí, ale jde to i z nich. Určitě si kupte pozdní a nejlépe typ C. Hlavně nezapomenout oloupat proboha! 😃
K bramborům přidejte vejce, špetku soli, tvaroh a pohankovou mouku. Pohankovou mouku přidávejte postupně po částech dle konzistence těsta. Až vám v míse vznikne na ruce nelepící se koule, je těsto připravené pro tvoření knedlíků. 

Brambůrky najemno nastrouhejte, půjde to snadno. 

Přidejte tvaroh, špetku soli a pohanmouku.


A pořádně propracujte rukama. Až bude těsto připravené, krásně se oddělí od stěn nádoby a udělá ucelenou kouličku, tohle na foto ještě potřebovalo přidat mouku.
Do velkého hrnce dejte vařit vodu. Nedávejte si ho úplně plný, hladina vody po přidání knedlíků pořádně stoupne.
Z těsta udělejte váleček a z něj vždy kousek odkrojte. Do kousku těsta následně zabalte velký myrobalán nebo několik mirabelek či špendlík. V dlaních každý knedlík hezky opracujte, aby byl co nejkulatější a nebyla nikde díra.

Z uvedeného množství ingrediencí budete mít 36 pořádných knedlíků. Pokud budete dělat slabší těstíčko na obalení, pak jich můžete mít klidně víc.
Knedlíky vkládejte do velkého hrnce s vroucí vodou a vařte, dokud nevyplavou na hladinu. Vaření obvykle trvá cca 15 minut. Nedávejte si do hrnce moc knedlíků najednou, musí mít trochu prostor, nebo se vám přilepí ke dnu, pokud budou nahečmané.

Už se vařééééj! Už krásně voněěěěj! 💛
Do misky rozlomte na půlky banány a lžící je rozmačkejte úplně na pyré. Následně přidejte karob a skořici. Nakonec k banánové směsi přidejte řecký jogurt nebo jogurt řeckého typu a pořádně vše promíchejte. 
Namačkat na pyré jak pro batolátko. Namačkanej banán nám mamka furt v dětství dělala jako takový sladký dezertík „po o“. 💛

Hmmm, karob a skořice, boží spojení!

A flák tam řeckej jogurt. 😂
Uvařené knedlíky přendejte na talíře. Karobový řecký jogurt slazený banánem rozdělte do misek nebo jím knedlíky polijte, popřípadě nejprve na talíř nalijte jogurt a až do něj hezky umístěte knedlíky. Do jogurtu můžete přimíchat i několik čerstvých myrobalánů.

Ježišikristepane, to je tak dobrý! Upa lituju, že jsem vám nemohla dát vochutnat… no… musíte si to ukuchtit sami, abyste mi věřili. 🙈😂

Jsou pomačkaný a každej jinak velkej. A víte proč? Páč jsou domácí a nedělal je robot. 😄

Karobovej řeckej jogurt… bože, bože, bože, tak jednoduchý a tak božskodobrý. 😂
Aaaa, konečně jeden taky nařízli… je v něm žlutej nebo červenej myrobalán?

Žlutéééj! Tohle mě pak bavilo, páč jsem to udělala půl na půl a vždy jsem tipovala při rozklofávání knedlíku, která barva myrobalánu tam bude. 😂😂😂

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru