Sladké obědy moc nemívám, tohle je v podstatě můj první „sladký“ oběd za posledních 5 let ne-li za více. Jak už víte z dřívějších článků, sladké jsem vyškrtla ze života už dávno. Tedy myšleno sladké ve formě potravin s přidaným cukrem nebo jinými sladidly, ovoce totiž normálně jím a miluju ho. Jelikož se tradiční české ovocné knedlíky podávají s pořádnou porcí moučkového cukru, neměla jsem je už fakt hodně dlouho. Napadla mě ovšem taková alternativa v podobě ovocných knedlíků s vynikajícím řeckým jogurtem a když jsem ji ukuchtila a následně ochutnala, nešlo jinak než říct: Nebe v hubě! 😇
Pokud žijete také zdravě a z nějakého důvodu neuznáváte přidaný cukr nebo jiná sladidla, pak by se vám tento receptík mohl líbit – je totiž slazený výhradně ovocem a jemnou nasládlou chuť dodá i karobový prášek.
Začnu u zrodu nápadu, proč jsem se do myrobalánových knedlíků pustila. Myrobalány, mirabelky a špendlíky prostě zbožňuju a těším se na ně každý rok. Když jsem bydlívala u našich na vesničce, chodívala jsem venčit naši Tiffanku po takové mezipolní cestě, kterou lemovala kvanta keřů/stromů s tímto drobným ovocem. Vždycky jsem se domů vracela s plnými pytlíky a hodovala. 😃 Můj myrobaláno-špendlíko-mirabelkový ráj následně objevili milovníci domácích pálenek a jezdívali mi ho každý rok oklepat do sudů, naštěstí na mě ale vždy něco zbylo. Když jsem se stěhovala před lety do Prahy, srdce mi až krvácelo z toho, že už nikdy nezažiju takové to „vyjít si ven se psem a vrátit se se spoustou ovoce“. Co se ale nestalo… bydlím na kraji Prahy v místě, kde je spousta myrobalánů, špendlíků a mirabelek a navíc daleko od silnice, takže se je člověk nemusí bát trhat. Jakoby se nade mnou ten nahoře slitoval a šoupl mě zrovna do tohohle pražského místa, kde opět praktikuju to, co jsem praktikovala dříve – vyrazím na prochajdu a vrátím se s kvantem myrobalánů, mirabelek a špendlajsů. 😂😂😂 Lidi teda čumí jak péra z gauče, co to trhám, páč Pražáci že jo… kolikrát jsem je slyšela, jak se nad tím diví a ptají se, zda je to jedlé? No jasně, že je to jedlé! Je to přímo výborné! Je to daleko lepší než nějaké kupované bůh ví odkud dotažené švestky ze supermarketu! 😂
Na každém stromu rostou plody v jiné barvě a jiné chuti. Tyhle se zdají nezralé, ale přitom už jsou luxusně sladké.
S tím, že lidé moc toto ovoce neznají, korespondují i aktuálně velmi košaté diskuze na FB zahradnických/ovocnářských stránkách. Jak poznat mirabelku, myrobalán a špendlík? Jeden pan zkušený ovocnář tam dohady konečně rozsekl:
- Myrobalán je vždy kulatý a jde hůře od pecky nebo vůbec. Plod je šťavnatý a nakyslý – obzvlášť slupka. Může být žlutý, nazelenalý, fialkový, oranžový, červený, bordový…
- Mirabelka je žlutá, drobná a kulatá. Může mít jemně oranžové líčko – ze strany, kam na plod dopadá slunko. Jde výborně od pecky a nebývá moc šťavnatá, protože plod je spíše takový „moučnatý“.
- Špendlík je žlutý a není kulatý, má totiž tvar do špičky. Bohužel nebývá tak častý, protože ho od 70. let min. století dost zredukovala nemoc zvaná šárka. Jde výborně od pecky.
Tady v Praze vídám nejvíce právě myrobalány. Jsou různých velikostí a z každého stromu chutnají jinak – takže když si jeden červený utrhnete z jednoho stromu a druhý červený z druhého, tak vás možná překvapí, že jeden je tvrdej a kyselej jak citron a druhý už opravdu měkounký a slaďounký. Pecku se z nich opravdu nevyplatí dolovat, protože vám na ní zůstane půlka dužniny. Je lepší ho prostě strčit rovnou do pusy a sníst. Musím se přiznat, že myrobalány mám taky nejraději právě kvůli jejich šťavnatosti. Nic proti mirabelkám, ale jsou to fakt „moučňáky“. 😂 To samé špendlíky.
Do knedlíků jsem použila velkoplodé myrobalány – tj. myrobalány o průměru tak 2,5 až 3 cm. Nevypeckovávala jsem je. Jako dítě jsem fakt nenáviděla, když mamka dělala švestkové knedlíky a nevypeckovala je, ale teď jako dospělá musím říct, že ty nevypeckované jsou chuťově lepší – že by za to mohla dřevitá pecka, která podpoří po tom, co projde varem, vůni švestek a dodá jim takovou hutnější chuť? Netuším, ale jsou fakt lepší nevypeckované a týká se to samozřejmě nejen švestek, ale právě i myrobalánů, špendlíků a mirabelek. Jen nesmíte zapomenout, že jste ovoce nevypeckovali, abyste si následně nevylomili zub. A taky pozor na uvařený červy a mirabelky plný červích bobků. 😂 Jestliže budete dělat knedlíky z drobnějších myrobalánů nebo mirabelek, pak jich do jednoho knedlíku dejte určitě více.
Těsto na knedlíky je takové speciální a potěší bezlepkáře, protože žádný lepek neobsahuje. Podstatnou část tvoří brambory. Tvaroh s vejci zase dodá v jídle nějaké ty bílkoviny pro následný delší pocit sytosti. (určo znáte, že po obyč ovocných knedlíkách sypaných cukrem je brzo hlad a je to způsobeno právě absencí bílkovin) No a pohanková mouka slouží předně k dohuštění těsta, aby nebylo lepivé. Množství pohankové mouky, které budete potřebovat, se nedá přesně určit. Jde totiž o to, jaký typ brambor použijete a jaký tvaroh použijete. Pokud použijete varný typ C, tedy brambory moučnaté, pak nebude mouky tolik potřeba. Já bohužel v obchodě neměla momentálně moc na výběr a musela jsem koupit rané brambory, což je na těsto nejhorší možná varianta. Rané brambory jsou totiž hodně vláčné a musíte pak dosypat dost mouky. Také jsem použila tvaroh ve vaničkách, který má řidší konzistenci. Jestliže použijete tvaroh balený v alobalu nebo zatavený v plastu, pak budete opět potřebovat mouky o dost méně.
Jelikož tedy nekonzumuji cukr a neměla bych si čím knedlíky posypat, vymyslela jsem zdravou alternativu v podobě řeckého jogurtu s karobem a s namačkaným banánem. Banán jogurt příjemně osladí a karob mu dodá takovou zajímavou chuť a vůni. Pokud karob neznáte, tak jde o mletý svatojánský chlebíček a často se na obalu dočtete, že jde o zdravou náhradu kakaa. Kakao nesmí moc lidé s vysokým krevním tlakem, co se vyhýbají kofeinu. Avšak pozor, zatímco kakao obsahuje nejvíce tuků, tak karob naopak tuky skoro nemá a je sacharidový. To píšu proto, že se nemusíte bát si klidně do karobu přisypat i kokos a dodat si do jídla i nějaké ty tuky. Karob koupíte ve zdravé výživě a nyní i běžně v supermarketech poblíž kakaa na vaření – mezi své novinkyho totiž zařadila i firma Dr. Oetker. Cenově výhodnější ovšem bývá karob ve větším balení zezdravé výživy.
A až půjdete trhat mirabelky, špendlíky nebo myrobalány, tak si domů do vázy naškubejte i zlatobýlovou kytici. Tahle léčivá květina a posel podzimu s nádherně zlatými květy zrovna zdobí krajinu a byla by škoda si trochu té zlatavé krásy nedonést i domů. Ve váze vydrží opravdu dlouho, budete-li obden měnit vodu a zbavíte-li stonky zbytečných lístků, které by ve vodě mohly začít uhnívat.
Furt jsem se pak na ni musela chodit dívat do kuchyně a radost mi dělal i novej ubrus, co jsem koupila. Joo kouzlo domova je o maličkostech, co nám dělají žití příjemnějším a krásnějším… 😊
Ňamky, co tam nutně musí být (rozpis na 7 porcí):
- 1,2 kg brambor
- 500 g nízkotučného tvarohu
- 36 velkých myrobalánů (popřípadě špendlíky/mirabelky)
- 2 vejce
- min. 500 g pohankové mouky
- 1,4 kg řeckého jogurtu
- 2 zralé banány
- 30 g tmavého karobového prášku
- skořice
- bílá sůl
- voda
Bez těchhle pomocníčků se neobejdete:
- velký hrnec
- mísa
- vál/velké prkno na odkládání knedlíků
- miska
- struhadlo
- lžíce
- velká lžíce na vylovení knedlíků