Žluté papriky? Kdo by je nemiloval! Neznám jedinou osobu, která by žlutými obříky pohrdala. Mají krásnou slunečnicově žlutou barvičku a dokonale šťavnatou chuť. Teda pokud si je nenecháte dlouho koupené v košíku na zeleninu, stávají se z nich totiž časem zcvrkliny. 😁 Někdy se dokonce stane, že začnou oranžovět, ale víte jak to je – měly by se sníst co nejdříve po koupi, protože jinak v nich vitamíny ubývají a ubývají. Navíc bůh ví, jak dlouho trvalo, než se do obchodu tyhle žluté krásky dostaly.
Také vám přijde slovo paprika legrační? Mně se moc líbí. Koukala jsem jak toto slovo vzniklo a dostalo se k nám z maďarštiny. Maďarsko se totiž stalo velkým pěstitelem paprik, a to poté co se k nám papriky dostaly díky zámořským objevům. Paprikám se původně říkalo pepř a k tomuto slůvku se přidávalo další určující. Takže když jste si koupili pepř indiánský, tak jste si v podstatě koupili papriku. Zaujalo mě, že ve Slovníku česko-německém je paprika uvedena pod termínem „pepřika“, což odkazuje k tomu, že jí původně lidé opravdu říkali pepř. Pepřika se mi líbí snad ještě víc než paprika! Asi začnu paprikám zase říkat postaru. 😂 Textový dokument mi pepřiku ale vehementně červeně podtrhává a chce mi ji předělat na „pepřila“, ach joooo, ňouma jeden!
Průšvih je také to, jmenuje-li se někdo Patrik. Už se mi tolikrát stalo, že jsem se „sekla“ a přejmenovala Patrika na „Paprika“. Tímto se omlouvám všem budoucím Patrikům, se kterými se seznámím – počítejte s tím, že z vás udělám Papriky. 😂
Recept je čistě vegetariánský, bezlepkový a takový odlehčující. Omáčka i placky chutnají výborně teplé i studené, takže je to super jídlo i do horkých letních dní, kdy je studené jídlo příjemnější než ohřáté. Pokud do omáčky přihodíte papriky až na konci, tak si zachovají svou šťavnatost.
Tofu jsem si vybrala opět uzené, pokud byste zvolili natural přírodní verzi, pak bych do placek přidala nějaké aromatičtější koření – třeba papriku uzenou. Fazole použijte určitě bílé, omáčka bude mít hezkou jemně béžovou barvu a žluté papriky v ní krásně zazáří. Do placek jsem pro ozvláštnění přimíchala také čerstvou mátu, která jim dala krásnou svěží vůni. Mátu jsem použila pomerančovou, tedy takovou s jemným pomerančovým aroma. V obchodech se taková máta běžně koupit nedá, já si pomerančovku pěstuji sama. Určitě doporučuji po ní mrknout v zahradnictví a pustit se do pěstování ze sazeničky.
Jo a papriky jsem opět zpracovala celé – tj. včetně semeníků, zbyla mi na vyhození pouze zelená šťopka. Na internetu jsem se dočetla, že se semeníky odstraňují z důvodu, že by mohly být v jídle hořké. Já takovou zkušenost ovšem se semeníky nemám, nikdy hořké v jídle nebyly a v tofu plackách chutnaly skvěle.
Ňamky, co tam nutně musí být (rozpis na 7 porcí):
- 7 velkých žlutomasých paprik
- 5 balení uzeného tofu (měla jsem 180g balení)
- 1 kg bílých fazolí (váženo v suchém stavu)
- 1 vejce
- 5 lžic pohankové mouky
- 4 lžíce slunečnicových loupaných semínek
- 2 lžíce jablečného octa
- 3 snítky čerstvé máty (měla jsem pomerančovou)
- bílá sůl
- voda
Bez těchhle pomocníčků se neobejdete:
- velký hrnec
- mísa
- tyčový mixér včetně mixovací nádobky s noži
- plech a pečpapír
- nůž, vařečka, naběračka, prkénko