Kdykoliv teď vykouknu ven, nemohu se nabažit tou krásou. Přímo z balkonu mám výhled na stovky a možná tisíce keřů šípkových růží, které jsou nyní samý květ. Je to krmě nejen pro oči, ale i pro nos. To je vůůůůně! Člověk by na tom balkonu stál hodiny a jen nasával a nasával.
Celkově teď zrůžověla vlastně celičká Praha. Šípkové keře jsou takové plevelní, velice rychle se rozrůstají a zmocňují se volných prostranství, která nejsou udržována. V květu jsou nádherné, křehké, líbezné. V plodu jsou zajímavé… ale rozhodně nejde o žádnou milosrdnou rostlinu. Jooo, takový šípek dokáže za pár roků vytvořit z dříve udržované zahrady pořádnou buš. A jak škrábe! Stačilo by do něj zabořit ruku a vytáhnete ji celou podrápanou.
Jelikož jsem žroutka experimentátorka, rozhodla jsem se šípkové růže využít také v kuchyni a potěšit tak další smysl – tentokrát chuť. Vyrazila jsem tedy s krabičkou a pustila se do trhání okvětních plátků. Může se to zdát jako práce náročná, ale nebojte, jde to opravdu rychle. Okvětní plátky na růžích moc nedrží, stačí jemně popotáhnout a už máte všechny plátky z jednoho kvítku mezi prsty. Výhodné je, najít si keř s většími květy – některé mají totiž jen maličké, ale některé mají až 5 cenťásků v průměru. Na ozdobu jídla nezapomeňte natrhat i pár kvítků celých a ještě nějaké okvětní plátky růží natrhejte do džbánu s vodou. Taková růžová voda na pití, to je lahoda! Stačí natočit studenou kohoutkovici, přidat kousky melounu a pokrájených jahod a přihodit plátky růží – výborné pití pro celou rodinu a bez zbytečného přidaného cukru je hotovo. A chutná i těm, co by „obyč“ vodu jen tak nepili.
Na růže nedoporučuji chodit po dešti. Sice je nebudete sušit, takže po téhle stránce voda na kvítkách nevadí, ale budou se vám při trhání hrozně lepit na ruce. Na růžích také často číhají takoví ti malí zelení a bílí pavouci s velkým kulatým zadkem. Samozřejmě vám neublíží, ale dávejte si pozor, ať s kvítkem nehodíte nějakého pavoučího chudáka do krabičky.
No a hned po natrhání růží hurá do vaření! Na uchovávání okvětní plátky moc nejsou, bez vody rychle vadnou a ztrácí i charakteristickou vůni. Co se týče jedlosti tak nebojte, růže jedlá je. Krásně voní, ale výraznou chuť nemá, avšak mít růži v jídle… to je prostě dokonalost! Jíst se dají i ty běžné krásné ze zahrady, ale těch bude asi každému zahrádkáři líto. Šípkových roste kolem nás spousta a zase tolik květů neoškubete, tak ji tak šetřit nemusíte. Navíc trháte jen okvětní plátky, plod by se tedy dle mě měl normálně dál dovyvinout a dozrát. 😊
K růžím se mi hodilo jemné maso – krůtí, mé oblíbené. A neváhala jsem ani s přípravou, protože růže si žádala něco výjimečného a za výjimečné považuji víno. To jsem vybrala španělské suché růžové, ať je do barvy květů. Smetany já v kuchyni nepoužívám, ale do omáček ráda dávám čerstvé sýry. Tentokrát jsem zvolila čerstvé žervé a musím zpětně říct, že si s vínem, krůtím a rýžemi náramně rozumělo. Původně jsem měla v plánu jako zeleninu do masové směsi s růžemi použít červenou řepu, avšak už je po sezoně a v obchodech na mě zírala v dosti zaplesnivělém stavu. Červená cibule je sice také už po sezoně, ale vydrží uskladněná beze změny mnohem déle a v obchodě jí to na rozdíl od řepy stále slušelo. Vybrala jsem tedy 6 větších červených cibulích dámiček a jako dochucující koření zvolila jemný bílý pepř spolu s dokonalým muškátovým květem (nikoliv s muškátovým oříškem, pozor, neplést).
Ňamky, co tam nutně musí být (rozpis na 7 porcí):
- 1 krabička plná okvětních plátků růží (měla jsem krabičku o objemu 1,2 l)
- 1 kg krůtího masa bez kosti
- 0,75 l suchého růžového vína
- 6 červených větších cibulí
- 160 g žervé (měla jsem 2 balení po 80 g)
- 3 lžíce chia semínek
- muškátový květ
- bílý pepř
- sůl
- basmati rýže (100 g/porce)
- olej
- voda
Bez těchhle pomocníčků se neobejdete:
- velký hrnec
- mísa
- střední hrnec
- nůž, vařečka, servírovací lžíce, prkénko
- vývrtka
A oleeej chybí. 😂
Vyrazte na růži, okvětní plátky trhejte tak hodinku před vaření max. Natrhat 1,2l krabičku mi trvalo cca 30 minut (pro orientaci, kolik potřebujete času). Okvětní plátky můžete doma jemně propláchnout vodou. Pozor na pavoučky a jiné breberky.
Klasická obědová krabička o objemu 1,2 l, kolik gramů růží v ní bylo, to bohužel nevím. Měla jsem to pro zajímavost zvážit. Počítaje na hrsti to byly tak 4 velké.
Ono je to člověku líto trhat, ale… zas jako nevyzkoušet tak dobré jídlo… to by byl hřích! Takže šup na růže, dokud kvetou. 😇
Krůtí maso nakrájejte na kousky velikosti sousta a na troše oleje nechte zatáhnout. Červenou cibuli mezitím nakrájejte na kolečka.
Na pořádná kola, neprďte se s tím, až změkne, tak se stejně oddělí.
Maso nechte na oleji zatáhnout. Pustí trochu vody.
Maso podlijte růžovým suchým vínem a přidejte pokrájenou cibuli. Duste pod poklicí na mírném plamenu, dokud cibule nezměkne.
Ta radost, když si konečně koupíte vývrtku a nerozděláváte víno šroubovákem a kladivem jako minule 😂 A špunt mě potěšil – vidíte hrdinského La Manchu na koni?
Já tak miluju nechat dusit maso na víně! Ta úžasná svařáková vůně po celém bytě uááá! 😂 Jak někde ve vinárně.
A cibulka už se na víně krásně dusí a barevně si všechny ingredience krásně notují. To je nádhera v hrnci! 😊
Do dalšího hrnce dejte vařit pořádně propláchnutou rýži basmati, vaření trvá cca 17 minut.
K masu vmíchejte žervé a nechte prohřát. Také přidejte 3 velké lžíce chia semínek. Stáhněte plamen a pak už jen vmíchejte okvětní plátky šípkových nebo jiných růží, osolte dle chuti (pozor, žervé je slané!), opepřete bílým pepřem a na závěr přisypte trochu muškátového mletého květu. Už dále nevařte.
Šup tam s žervéčky! A s muškátovým květem! A s bílým pepřem! A s troškou mořské soli!
Nekecala… Mišelína vám nekecala vážení! Jo jo, fakt ta růže v hrnci skončila! 😂
A dovařenooo, jde se servírovat! Jo, kdo má rád sosík hustější, nechť tam přidá včas trochu kukuřičného škrobu, dle mě je to ale zbytečné.
Hotové krůtí kousky v růžích dušených na víně podávejte s uvařenou rýží, kterou můžete ozdobit dalšími okvětními plátky růže.
V některých domácnostech mají na růžích ustláno, v mé je na růžích uvařeno a následně přežráno. 😂
První, co mi projelo hlavou, když jsem to ochutnala? KUWA, TO JE DOBRÝ! Myslím, že to mluví za vše. 😅