Tohle jídlo vzniklo, když jsem jednou ráno vstala a zjistila, že mi přes noc poněkud přerostly naklíčené mungo fazolky. Už to nebyly zelené roztomilé blešky s malým klíčkem, ale rostlinky dlouhé jak ukazováček… Ony se dají jíst i přerostlé syrové, jen je nutné je pokrájet. Ale jsou poněkud tužší. To se změní, když je nakrátko poválíte na pánvi – ejhle, krásně změknou a zešťavnatí. Ale nesmíte to dělat zas moc dlouho, ať v nich vše cenné a zdraví prospěšné neshoří. 😂
Takže až vám budou mungo fazolky také pomalu odhazovat poklop klíčící misky, bude vaječná mungo placka tou správnou volbou. Navíc je vyztužená ovesnými vločkami, takže když si ji vezmete jako sváču s sebou na vejlet, tak máte jistotu, že ji donesete bez změny její vizáže. Dobře, před tím, než ji dáte do krabičky, tak doporučuju ji nakrájet na trojúhelníčky á la pizza. A pečivo už se k ní nejí, tohle není žádná obyč omeleta, vločky roli pečiva skvěle zastoupí.
Kdo chce zdravé jídlo trošku „zčuňákovat“, ten nechť si na hotovou placku natře hořčici. Dobře, hořčice není žádné extra peklo, ale přeci jen… máme ji spojenou s párky, buřty a obžernými grilovačkami a kdo ne, ten kecá. 😁 Takže když na něco prdnete hořčici, tak máte pomalu pocit, že jíte drsný fast food z nějakýho low cost občerstvení poblíž nádraží.
Na přípravu je taková placka ultrasnadná. Jen ji nesmíte připálit nebo se ji začít pokoušet otáčet moc brzo. Když se totiž vločky nestihnou spojit, tak se vám placku na pánvi otočit nepodaří a… a budete mít plackový trhanec. Na chuti se to negativně nepodepíše, jen ten vizuál nebude moc na chlubení.
Ňamky, co tam nutně musí být (rozpis na 1 placku):
- 10 lžic jemných ovesných vloček
- 3 vejce
- 1 lžíce lněných semínek
- hrst mungo klíčků
- voda
- sůl
- černý pepř
- lžička oleje
Bez těchhle pomocníčků se neobejdete:
- pánvička
- obracečka
- hrnek
- papírová utěrka
- lžíce
Do velkého hrnku dejte 10 lžic jemných vloček (klasické velké kdyžtak rozmixujte), lžíci lněných semínek, sůl dle chuti, trošku černého pepře, 3 vejce a pořádně rozmíchejte. Kdyby to bylo až moc husté, tak tam cinkněte krapítek vody.
Copak je to umícháno v mém starém hrnečku se zamilovanými prasátky? Oooo, vločková směs na snídaňovou placku… že v ní bude hodně vlákniny je vidět už na první pohled. 😊
Přerostlé mungo fazolky pořádně propláchněte a nechte okapat.
Mungo přerostláci v celé své kráse. 😂
Pánev s nepřilnavým olejem lehounce vymažte olejem – dávám pár kapek a kouskem papírové utěrky rozetřu po celé pánvi. Pánev rozpalte.
Na rozpálenou pánev nalijte připravenou vaječnou směs a trošku s ní zatřeste, aby se směs rovnoměrně rozlila do všech stran. Hned posypte mungo klíčky a ty do směsi jemně vtlačte obracečkou.
Jestli to nechcete mít moc „špagetoidní“, tak mungo klíčky pokrájejte. Zvlášť ty fakt přerostlé už to potřebují. 😁
Nechte chvilku „smažit“. Smažit dávám do uvozovek, protože vzhledem k minimu oleje se to spíše peče. Po cca 5 minutách obracečkou placku opatrně otočte, aby se udělala i z druhé strany.
Hotovooo, můžete podávat. 💚
Exkluzívo mungo placka 👌 Žrát, žrát, žrááát! Honem žrát! 💚😂
A hned budete mít o 300 přerostlých mungo klíčků v misce méně. Žádné vyhazování! I přerostláci jsou fajne! 😁