Hmmm, jaká bude polívka k obědu? Bude fazolová! A když tohle malá Mišelína slyšela, měla jako dítě náramnou radost. Fazolovou polévku dělala mamča znamenitě a znamenitý byl vždy i druhý chod, který automaticky představovaly plněné tvarohové knedlíky s jahodami. Pravdou ovšem je, že jinak jsem se s fazolemi na talíři nesetkávala. Možná tak ve školní jídelně nám občas udělali „čili kon karne“ s nakrájeným šumavským chlebem nebo nějakou polívku hrstkovku či fazolačku, ale fazole v nějakém jiném pokrmu? To neexistovalo. Navíc, jak se objevily na talíři luštěniny, spolužáci brali z jídelny kramle.
Ono proti fazolím vždy protestovalo dost lidí. Nééé, fazole nééé, to budu pak střílet! 😂 Tak tenhle argument, proč nejíst fazole, jsem slyšela nesčetněkrát. Naštěstí se mi jako dítěti fazolky nikdy nezprotivily. Víte, mně se totiž moc líbily i vzhledově. Jsou to vlastně takové roztomilé ledvinečky, které mohou mít různou velikost i různé zbarvení.
Jako malé holčičce se mi nejvíce líbily světle růžové s takovou tmavou kresbou na povrchu – či jak to říci 😊 Nejkrásnější jsou ovšem fazole černé oko a fazole vojáčkové. Vojáčkové fazole jsem poprvé zahlédla v TV pořadu Herbář a byla jsem okouzlená – ony jsou opravdu zdobené vojáčkovým motivem! Nevídané, jak dokáže příroda kouzlit. A takový poklad můžete mít na talíři i vy.
Pro své vaření jsem si tentokrát vybrala fazolky střední velikosti v barvě syté fialové. Kdysi jsem se dočetla, že čím je fazole tmavší barvy, tím je pro člověka výživnější a lépe z ní přijme bílkoviny. Nemám to vědecky podložené, ale tak nějak tomu vnitřně věřím. Tím ale nechci zatracovat fazole bílé, protože jejich máslová chuť je naprosto delikátní – obzvlášť těch velikých.
Tyhle fialové fazole už jsem měla doma nějaký pátek koupené, byly to fazolky z obchodu Penny od jejich privátní značky a dle kódu na obalu sklizené až v Etiopii. Musela jsem se hodně smát, když jsem balíčky rozdělala. Člověk by čekal, že najde fazolky a na mě tam čekala spooousta kamínků a nakonec i kus špagátu. A to vše přijelo až z Etiopie! 😁
Fazolky namáčím do vody bez ohledu na údaje na obalu vždy min. na 24 h ale klidně i na 48 h. Čím je namočíte déle, tím lépe. Už za cca 3 h nebudete věřit očím, jak ohromně zvětší svou velikost a ty fialové taky perfektně pouští barvu. Kdo ví, třeba by v nich šla obarvit i vajíčka na Velikonoce. 😀
Namočení fazolek je tůůůze důležité – zkrátí se doba potřebná pro jejich vaření, fazole se navíc aktivuje a následným slitím a propláchnutím se z fazolek vyplaví ony obávané látky, po kterých byste mohli „střílet“. 😁 Takže příkaz zní jasně: Namočit! Včas namočit!
A teď už konec povídání a hurá na kuchtění. Tohle jídlo je opravdu velice dobré, syté a vhodné pro vegetariány i vegany. 💚 Náročnost je takřka nulová a cenově vychází také moc pěkně. Navařit ho můžete celý kotel, protože je fajn nejen k obědu, ale i k večeři. A kdo si rád zamrazuje do krabiček, tak tohle jídlo je po rozmrazení stále stejně dobré a nemění ani vzhled.
Ňamky, co tam nutně musí být (rozpis na 7 porcí):
- 1 kg barevných fazolí
- 1 kg mražené zeleniny – mix kukuřice, mrkev, hrášek
- 500 g pasírovaných rajčátek
- 200 g sójových kostek
- voda
- sůl
- saturejka
- černý pepř
Bez těchhle pomocníčků se neobejdete:
- 2 hrnce s poklicí